Hoe geef je diversiteit één herkenbare identiteit?

Eneco
Bij energiebedrijf Eneco wordt actief geïnvesteerd in een organisatiecultuur waarin iedereen zich veilig, gewaardeerd en ondersteund voelt. Een belangrijke rol hierbij spelen de Business Resource Groups (BRG’s): netwerken waarin medewerkers met een gedeelde achtergrond, identiteit of interesse elkaar kunnen vinden en ondersteunen. Met de introductie van drie nieuwe BRG’s (voor neurodiverse medewerkers, mensen uit de LGBTQ+ community en internationale werknemers) ontstond de behoefte aan één visuele identiteit voor de in totaal zes (en in de toekomst wellicht meer) verschillende netwerken.
Persoon in een donkerblauwe blazer met gekleurde pins op de revers, afgebeeld tot schouderhoogte tegen een neutrale achtergrond.

Een samenhangende beeldmerklijn

Tot dat moment gebruikten de verschillende BRG’s verschillende symbolische afbeeldingen als ‘beeldmerk’, maar een professionele en consistente iconenfamilie ontbrak. Aan The Creative Hub werd gevraagd om een herkenbare beeldmerklijn te ontwikkelen die zowel het unieke karakter van elke BRG als de samenhang binnen het Eneco-merk zichtbaar maakt. Daarnaast moest de nieuwe lijn ook bijdragen aan Eneco’s positionering als werkgever die actief bijdraagt aan een inclusieve werkomgeving.
Overzichtsgrafiek met de titel “De Business Resource Groups van Eneco”, met zes blokken: Women, PridePower, Influencers, NeuroNetwork, Young en Internationals, elk met een eigen pictogram en het Eneco-logo.

Uniekheid versus uniformiteit

De grootste uitdaging lag in het vinden van de juiste balans tussen uniekheid en uniformiteit. Elke Business Resource Group vertegenwoordigt immers een andere community, met een eigen identiteit en voorkeuren. Tegelijkertijd moesten alle beeldmerken ook duidelijk herkenbaar zijn als onderdeel van één familie binnen het Eneco-merk. Daarnaast is het allesbehalve eenduidig wat nu precies het juiste icoon is voor een community. Veel symbolen die voor de hand lijken te liggen, zoals het Venussymbool (♀) voor een vrouwennetwerk, passen vaak niet qua vormconcept of gevoel dat je wilt uitstralen. Ook thema’s zoals neurodiversiteit of LGBTQ+ laten zich niet altijd vangen in één herkenbaar beeld of één kleur. De pride-beweging heeft niet voor niets de regenboogvlag als symbool.

Inclusief samenwerken met de communities zelf

Op ons initiatief organiseerden we een workshop met vertegenwoordigers van alle BRG’s om samen te verkennen welke symboliek, kleuren en vormen het beste passen bij de verschillende communities. Door voorbeelden van andere organisaties te laten zien en met moodboards verschillende richtingen te onderzoeken, ontstond een open gesprek over herkenning, representatie en merkconsistentie. Deze aanpak had een belangrijk doel: voorkomen dat we als buitenstaanders onze eigen aannames zouden projecteren op de communities. Door de betrokkenen actief mee te nemen in het proces creëerden we begrip voor de complexiteit van het vraagstuk én draagvlak voor de uiteindelijke keuzes. Ook hielp deze aanpak de mensen van branding om zich open te stellen voor het oprekken van de huisstijlregels om het beste resultaat neer te zetten.

Op basis van de workshop ontwikkelden we verschillende ontwerpvoorstellen, waaruit uiteindelijk een beeldmerklijn ontstond waarin cirkels, lijnen en punten centraal staan. Hiermee symboliseren we de communities, verbindingen en individuen die actief zijn binnen elke BRG. Door buiten de vaste brandingkaders te denken en gebruik te maken van de tertiaire kleuren uit de Eneco-huisstijl kreeg elke BRG een eigen karakter, terwijl de vormentaal duidelijk laat zien dat alle netwerken bij dezelfde familie horen. Met onze ontwerpvoorstellen hebben we de mensen van branding overtuigd de huisstijlregels voor dit project iets op te rekken voor maximaal resultaat.

‘Voor mij was dit een echt moment van practicing what we preach: een proces waarin talenten in de communities werden benut om mee te ontwerpen. Door de Creative Hub het vertrouwen te geven om een gelijkwaardig speelveld te creëren, ontstond een beeldtaal die niet alleen inclusief ís, maar ook inclusief is gemaakt. Ik ben trots op het resultaat. Nog trotser ben ik op hoe we het samen hebben bereikt.’

Meryem Hocuk, Manager Diversity, Equity & Inclusion bij Eneco

Een breed toepasbaar concept voor elke Eneco-community

Het resultaat is een herkenbare en inclusieve beeldmerklijn waarin elke Business Resource Group een eigen identiteit heeft, terwijl de samenhang binnen het Eneco-merk behouden blijft. De beeldmerken worden inmiddels breed ingezet op de website, LinkedIn, interne webpagina’s en in communicatie rondom BRG-events zoals de lancering van Pride Power. Daarnaast zijn er pins ontwikkeld die medewerkers op hun keycord of kleding kunnen dragen om te laten zien dat zij lid of ‘ally’ zijn van een BRG. Ook ontwikkelden we een template binnen de Eneco-huisstijl waarmee de verschillende netwerken hun kwartaalupdates aan het managementteam kunnen presenteren.

Minstens zo waardevol als het eindresultaat was het proces ernaartoe. Door alle communities actief te betrekken kwamen we tot een ontwerp waarin mensen zich daadwerkelijk herkennen. Dat zorgde voor veel enthousiasme en draagvlak binnen de organisatie.

Gerelateerde oplossingen

Wij helpen je digitaal toegankelijk te worden

Bij The Creative Hub hebben we de kennis, ervaring en concrete diensten in huis om uw online documenten en andere digitale media WCAG-proof te maken.

Ontdek de kracht van onze hybride dienstverlening

Of je ons nu in huis wilt hebben óf juist op afstand wilt inzetten, bij The Creative Hub hebben we de altijd de juiste expertise voor jouw communicatie-uitdagingen.

Hoe blijf je toegankelijk als er een scherm tussen zit?

Hoe blijf je toegankelijk en inclusief in een digitale wereld? Over de waarde van menselijkheid, inclusieve communicatie en toegankelijke content.

Bekijk ook deze cases

Open dag Hanze: Een Valentijnscampagne vol perfecte studiematches

Ontdek hoe The Creative Hub de open dag van de Hanze omtoverde tot een opvallende Valentijnscampagne. Met slimme planning, vier fotoshoots in één dag en frisse visuals in herkenbare Hanze kleuren creëerden we een beeldlijn die overal terug te zien was — van social media tot outdoor reclame. Een efficiënte productie met groot effect.

Eneco HappyPower-campagne: creatieve lancering van een loyaliteitsprogramma

The Creative Hub ontwikkelde het concept, de campagne en alle communicatiemiddelen voor de introductie van Eneco HappyPower®, een programma dat trouwe klanten beloont met gratis stroom voor hun wekelijkse genietmomenten.

Bezoekers meenemen in het verhaal van ’s werelds meest circulaire landingsbaan

Voor het groot onderhoud aan de Buitenveldertbaan ontwikkelde The Creative Hub een inspirerend bezoekerscentrum. Met krachtige visuele communicatie werd het verhaal van circulaire innovatie toegankelijk gemaakt voor bezoekers, medewerkers en stakeholders.

Stoppen met roken in vier talen

Stoppen met roken begint bij begrijpen waar het over gaat. Voor het initiatief Ikstopnu van het Trimbos-instituut maakte The Creative Hub het Stopplan toegankelijk in vier talen, met oog voor culturele herkenning, duidelijke taal en inclusieve vormgeving.

Meer weten over The Creative Hub?